DONATE ONLINE
KEEP UP with
the latest news
Apply for
Scholarships

Staff Directory

Executive Department

Cheryl Crazy Bull (Sicangu Lakota)
President and Chief Executive Officer
Follow Cheryl on Twitter and Facebook

Carrie Basgall
Executive Assistant to President and CEO

Vivian Mount
Employee Engagement and Development Specialist

Operations

Tammy Miller-Carlson, CPA
Chief Financial and Operations Officer

Meghan Andrews
Information and Technology Services Coordinator

Joshua Bekerman,bCRE
Information and Technology Services Manager 

Jo Ann Otero
Controller

Karen Whiting (Sicangu Lakota)
Executive Assistant to the Chief Financial and Operations Officer

Veronica Schultz
Accountant and Building Manager

JoAnna Thompson
Front Desk Administrator

Megan Thoms
Data Services Coordinator

Programs

Tanksi Clairmont (Sicangu Lakota/Sisseton-Wahpeton Dakota)
Co-Director of Office of Research and Sponsored Programs and Tribal College and University Program Administrator

Crystal Loud Hawk-Hedgepeth (Diné)
Research Associate

Matthew Makomenaw, Ph.D. (Grand Traverse Bay Band of Ottawa and Chippewa Indians)
Faculty Fellowships Program Officer

David Sanders, Ph.D. (Oglala Lakota)
Co-Director of Office of Research and Sponsored Programs and Research Director

Bridget Skenadore (Diné)
Native Arts and Culture Projects Coordinator

Cherylynn Tsikewa (Zuni Pueblo)
Assistant to the Vice President of Research and Sponsored Programs

Emily White Hat, J.D.  (Sicangu Lakota)
Native Arts & Energy Infrastructure Project Manager

Tarajean Yazzie-Mintz, Ed.D. (Diné)
Co-Director of Office of Research and Sponsored Programs and Senior Program Officer, Wakanyeja and K'e' Early Childhood Education Initiatives

Public Education

Dina Horwedel 
Director of Public Education and Communications

Jaime Aguilar
Media Specialist
Connect with Jaime on LinkedIn 

Resource Development

NancyJo Houk
Vice President of Resource Development

Jamie Schwartz
Director of Major Gifts

Chrissie Butz
Community Engagement Manager

Karen Cheung
Individual Giving Officer

Rebecca Conway
Development Coordinator

Anna Crawford
Development Coordinator

Emi Deguchi
Planned Giving Officer

Jonas Greene (Laguna/San Juan Pueblo)
Media Placement Manager

Carly James
Development Assistant

Bobbie Meszaros (Tlingit)
Grant Writer and Researcher

Amita Manandhar
Marketing Coordinator

Mackenzie Parker
Major Gifts Grants Supervisor

Emily Petoskey (Little Traverse Bay Band of Odawa Indians)
Major Gift Associate

Jordan Cooper
Grant Writer and Researcher

Aaron Smith
Assistant Director of Major Gifts

Hannah Urano
Community Engagement Coordinator

Kimberly Urish
Major Gifts Officer

Amy Wagner
Development Coordinator

Janna Stieg Watkins
Major Gifts Officer

Christian Weaver (Shinnecock)
Major Gifts Officer

Richard West (Tolowa and Yurok)
Development Systems Report Writer/Analyst

Student Success Services

Patrick McTee
Director of Student Success Services

Cheryl DeGraff (Potawatomi)
Administrative Assistant

Tiffany Gusbeth (Northern Cheyenne)
Program Manager – Full Circle Scholarships

Jannika Janis (Oglala Lakota)
Program Coordinator

Stevie Lee (Diné)
Program Coordinator – TCU Scholarships

Rachel Piontak
Program Administrator – Circle of Scholars

Jack Soto (Diné/Cocopah)
Program Administrator – Internship and Career Readiness Programs